Úvod
Fyzika
Volitelné
1. ročník
2. ročník
3. ročník
Prosemináře
Volitelné
1. ročník
2. ročník
3. ročník
Prosemináře
Materiál sepsali Josef Stráský a A. Michalková v roce 2018. Později editoval Jan Hrabovský.
Všechny uvedené informace jsou pouze návodné a zmíněné na základě vlastních zkušeností. Nejedná se o oficiální doporučení ani manuál.
Hrubý materiál lze stáhnout v původní needitované podobě zde → (PDF)
Další použitelné materiály
Materiály zaslané řešitelům v roce 2020
Tento manuál je pomůckou pro žadatele projektů GAUK. Nejedná se o závazný úřední dokument. Manuál se skládá ze tří částí: 1) Podávám přihlášku; 2) Řeším projekt; 3) Vykazuji výsledky. Je nezbytné, aby si žadatel při přípravě přihlášky přečetl všechny tři části, aby jeho plán (věcný i finanční) byl realistický. Nenechte se v žádném případě odradit administrativními požadavky na řešení projektu. Je to mnohem snazší, než to vypadá a vždy vám bude nápomocen vedoucí projektu, Vaše školicí pracoviště (katedra/ústav) a děkanát (Oddělení vědy - OVZS).
Před podáním přihlášky musíte čestně prohlásit, že jste vyplňovali přihlášku samostatně. Přihlášku potvrzuje vedoucí projektu. Přihlášku odevzdejte včas před fakultním termínem (fakultní termín je vždy cca týden před termínem univerzitním). Přihlášku studuje Oddělení vědy a snaží se najít zjevné chyby. V případě drobných formálních nedostatků (zejména v plánu financí) je přihláška vrácena k přepracování, které je pak nutné udělat bezodkladně, aby byl splněn univerzitní termín.
Studenti čtvrtého ročníku doktorského studia mohou podat nejvýše dvouletý projekt, studenti pátého ročníku doktorského studia jednoletý projekt GAUK. Studenti vyšších ročníků se mohou účastnit jako spoluřešitelé-studenti. Pokud projekt dává z pohledu dvoulétého plnění smysl, určitě není na škodu podat i projekt dvouletý. Výsledkem GAUKu musí být navíc v ideálním případě publikace, což se za jeden rok dá poměrně obtížně stihnout.
Review probíhá jednokolově. Není tedy možné se proti němu odvolat ani zodpovídat doplňující otázky. Po zhodnocení projektu dostane hlavní řešitel výsledek hodnocení, nahlédnutí do zaslaných review a finální hodnocení jak od reviewerů tak od od komise.
Rozpočty na další roky projektu jsou jen předběžné a nestanovuje se v nich přesná výše výdajů v jendotlivých položkách. Vždy je nutné specifikovat náklady na další rok řešení projektu a to podrobně. V době podání žádosti tak rozepiště podrobné náklady na další rok a celkovou výši rozpočtu na další roky stanovte na podobnou výši jako celkový rozpočet na první ročník. Pokud tedy neočekáváte, že se náklady v dalších letech rapidně zvýší ři sníží. Mezi jednotlivými ročníky lze navíc s uvedenou přibližnou sumou lehce hýbat oběma směry.
Obě možnosti jsou v pořádku. Záleží na omezení v délce textu. Pokud jdete se samotným textem již přes limit, můžete nahrát citace jako separátní materiál.
Je dobré navázat na nějaké předchozí výsledky, čímž autor prokáže i dobrou orientaci v problematice. Tematicky se můžou obě věci překrývat.
Z teoretického hlediska by s tím pravděpodobně neměl být problém, nicméně pro některé reviewery to může představovat překážku a přinese Vám to horší ohodnocení projektu. Taktéž je dobré v případě žádosti o GAUK v průběhu Mgr. studia jasně deklarovat, že plánuje pokračovat dále i na PhD. Ještě poznámka k financím. Je potřeba mít na paměti, že pár měsíců mezi Mgr. a Phd. nebude studenti a v tomto překlenutí se nesmí finance z projekty čerpat.
Ano je to možné, ale musí to být člověk z univerzity, splňovat předpoklady pro vodní práce a mít zaměstnanecké číslo.
Projekty jsou ze své povahy neveřejné, stejně tak jako hodnocení projektů. Pokud Vás zajímá nějaký konektérní projekt, můžete zkusit oslovit hlavního řešitele, zda Vám svou přihlášku nezašle. Není to však jeho povinnost.
Ve specifikaci jsou uvedeny oba dokumenty.
Vždy záleží na tematickém zaměření GAUKu. Obecně se Gauky podávají za fakultu, vnitřní dělení nemá moc velkourelevanci.
5ešitelé jdou nahradit, horší je výměna hlavního řešitele nebo vedoucího práce. To musí podléhat vyššímu schvalování. Výměna studentů (běžných řešitelů) lze udělat při zasílání výroční zprávy a žádosti o prodloužení. Pokud je projekt hodnocen jako neúspěšný, tak to dále řeší hospodářské oddělení případ od případu.
Pokud jste už na PhD. tak ve 4 ročníku se dá žádat maximálně o 2 letý projekt, v 5. ročníku maximálně o jednoleté projekty.